PL GB DE CZ
Konsultacje Społeczne - Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2015-2022

2015-07-27 09:34:16

Zachęcamy wszystkich mieszkańców obszaru działania LGD Partnerstwo Ducha Gór do włączenia się w proces opracowania nowej Lokalnej Strategii Rozwoju dla naszego obszaru.

 

 

więcej >>

Aktualności i wydarzenia od dnia 01.11.2012r. prowadzone są na stronie głównej Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Ducha Gór

2012-11-06 14:05:06

więcej >>

Uwaga!!! Zmiana adresu biura LGD Partnerstwo Ducha Gór

2012-10-15 08:00:57

Nowy adres:

ul. Konstytucji 3 Maja 25

58-540 Karpacz

Kontakt telefoniczny możliwy pod numerem 699 953 058

więcej >>

Wędrówki po Krainie Ducha Gór

2012-09-25 13:02:39

Wszelkie informacje o Wędrówkach po Krainie Ducha Gór znajdują się z zakładce Program Leader/Święto Ducha Gór lub po kliknięciu na poniższy link

http://www.konkursy.duchgor.org/pl/102/swieto-ducha-gor/

więcej >>

Po Kiermaszu Wiosennym w Łomnicy

2012-03-19 10:58:25

I po Kiermaszu...

więcej >>

Wystawa grafik z kolekcji Haselbacha „Podróże w czasie”

2012-02-14 15:55:50

Zapraszamy na wystawę w Pałacu Paulinum

więcej >>

Spotkanie wymiany doświadczeń LGD w dniach 30-31.01.2012 roku Karczowiska.

2012-02-08 08:32:27

Krótka relacja z wyjazdu przedstawicieli LGD Partnerstwo Ducha Gór

więcej >>

II Karkonoski Zjazd Saniami Rogatymi w Jagniątkowie

2012-02-07 12:30:56

Zaproszenie na wydarzenie w dniu 11 lutego

więcej >>

Wyszukiwarka
Szukaj w serwisie:

PIFE
Wsie Polskie
MRiRW
ARiMR
PROW
UE
logo DS
KSOW
FIO
NGO
„Giora Feidman Concert”

Fundacja Forum Staniszów oraz Gmina Podgórzyn zapraszają 18.06.2011 (sobota) o godz. 19.00
na niezwykłe wydarzenie muzyczne w ramach Festiwalu Muzykalia Staniszowskie „Giora Feidman Concert”
w wykonaniu:


Giora Feidman – klarnet
Orchestra Puellarum Pragensis
pod dyrekcją Wolfganga Rögnera

Miejsce: Kościół pw. Świętej Trójcy w Podgórzynie

Bilety można zakupić w Pałacu Staniszów, Staniszów 100
Informacja pod numerem telefonu 75 755 84 45 lub pisząc na adres: hotel@palacstaniszow.pl

Cena biletu: 30,- zł w przedsprzedaży oraz 40,- zł w dniu koncertu

          Żywa historia muzyki – ponad 50 lat minęło od czasu, kiedy Giora Feidman jako klarnecista po raz pierwszy pokazał się światu. Giora Feidman, „król klezmerów”, jeden z najważniejszych wykonawców muzyki współczesnej w przeciągu swojej pracy twórczej uzyskał zaszczytne miano artysty, odkrywcy, wydarzenia, niestrudzonego ambasadora muzyki, która łączy ludzi niezależnie od wyznania, kultury, preferencji muzycznych. Trudno wręcz opisać, co artysta potrafi uczynić na scenie z klarnetem: jak sprawia, że instrument śmieje się, płacze, opowiada, czaruje słuchaczy i ciągle na nowo zaskakuje. Giora Feidman stale poszukuje możliwości, aby prezentować muzykę, którą tworzy w coraz to nowej odsłonie. Jego wszechstronność, własne innowacyjne interpretacje tanga, jazzu, muzyki klasycznej i klezmerskiej łączą się w jedno wspaniałe dzieło. Zaskakujący zasięg działalności muzycznej znajduje odzwierciedlenie w jego aktualnych projektach: trasy koncertowe z zespołem, liczne projekty solowe, udział w projektach filmowych, teatralnych i muzycznych dowodzą, że Giora Feidman stał się artystą uniwersalnym, nacechowanym niepowtarzalnym stylem oraz naznaczonym przez swoją kulturę, religię i muzyczne korzenie.
          Giora Feidman urodził się w Argentynie w 1936 roku jako syn żydowskiego imigranta. Całe jego dzieciństwo i młodość wypełniała tradycyjna muzyka klezmerska. Artysta odebrał klasyczne wykształcenie muzyczne, w wieku osiemnastu lat został przyjęty do zespołu Orkiestry Symfonicznej i Operowej Teatro Colon w Buenos Aires. Dwa lata później został najmłodszym klarnecistą Israel Philharmonic Orchestra.
          Wraz z początkiem lat 70-tych Giora Feidman porzuca pracę w orkiestrze, aby zainicjować swoisty renesans starej tradycji muzyki klezmerskiej, którą wzbogaca o różnorodne style muzyki klasycznej oraz nowoczesnej. Z Nowego Jorku, gdzie został okrzyknięty „królem klezmerów” toruje drogę „żydowskiej duszy” na klasyczną scenę koncertową i serwuje swoim słuchaczom nie tylko własną interpretację muzyki klezmerskiej, ale również składa bezgraniczny hołd życiu. Jednocześnie jego muzykalny rozwój ciągle trwa. Wraz ze swoim kwartetem, który towarzyszy mu na światowych występach sięga po nowy kierunek: wracając do korzeni swojej argentyńskiej ojczyzny, tango staje się istotnym elementem jego muzyki.
          Projektem „Od muzyki klezmerskiej po tango” klarnecista buduje most pomiędzy kulturami, fascynującą symbiozę pomiędzy kulturami na podwalinie jego własnej biografii. W duecie z Matthiasem Eisenbergiem, organistą w orkiestrze symfonicznej Gewandhaus z Lipska Giora Feidman koncertuje w kościołach na terenie całych Niemiec z programem pt. „Dwie religie jeden język – muzyka”, który zaskakuje, eliminuje granice i łączy to, co z pozoru jest sprzeczne, czyli żydowskie dźwięki i chrześcijańskie kompozycje sakralne.
          Równocześnie artysta pozostaje wierny muzycznym początkom: wyznaczają je występy z licznymi uznanymi orkiestrami i zespołami muzycznymi t.j. kwartet smyczkowy Kronos Quartet lub Polska Filharmonia Kameralna oraz produkcje muzyczne z orkiestrą Berliner Symphoniker czy orkiestrą symfoniczną z Monachium Philharmonisches Kammerorchester München. Obok występów gościnnych w programie telewizyjnym „Erstklassisch” w listopadzie 2001 na zaproszenie orkiestry Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks  Giora Feidman wziął udział jako solista w prapremierze dzieła Margret Wolf wystawianego w ramach „musica viva”. W czerwcu 2002 r. artysta połączył trasę koncertową, podczas której towarzyszyła mu Münchner Rundfunkorchester z wydarzeniem, na które długo musiał czekać świat muzyki: Giora Feidman zagrał koncert klarnetowy Wolfganga Amadeusza Mozarta.     
           Klarnecista nie tylko koncertuje, ważna jest również scena teatralna. Niezwykły sukces artysty zaczyna się w  Niemczech w 1984 r. występem w legendarnej już sztuce „Ghetto” w reżyserii Petera Zadek. Talent Feidmana, aby klarnetowi nadać wręcz aktorskie umiejętności wykorzystany jest w operze „Der Rattenfänger” (Dortmund)  oraz „Lilith” (Bayreuth 1996 r.) jak również w sztuce teatralnej „Meschugge vor Hoffnung“ wystawionej w teatrze Hamburger Kammerspiele (1993 r.).
          Międzynarodowe projekty filmowe zdecydowanie poszerzają aktywność muzyczną artysty. Na zaproszenie Stevena Spielberga wraz z Itzhakiem Perlmanem tworzy muzykę do nagrodzonego Oscarem filmu „Lista Schindlera“. Feidman wystąpił gościnnie w kinowym filmie „Jenseits der Stille“ („Tamta strona ciszy“) w reżyserii Caroline Link oraz w filmie „Comedian Harmonists” w reżyserii  Josepha Vilsmaiera. Ponadto artysta bierze udział w różnorodnych projektach, m.in. udźwiękowienie niemego filmu Paula Wegnersa „Golem” z muzyką Betty Oliveiro (Wiedeń 1997 r.), w projekcie muzycznym i tanecznym „Out of Silence”, z Marcią Haydee i Jose Luisem Sultan (Stuttgart 1998 r.), w musicalu „Nothing but Music” w reżyserii Stephana Barbarino oraz Jana Linders z muzyką klezmerską w roli głównej (Luxemburg 2005 r.) oraz w przedstawieniu taneczno-muzycznym „Dialog in Mozart” z udziałem międzynarodowych uznanych tancerzy oraz z towarzyszeniem Gruzińskiej Orkiestry Kameralnej z Ingolstadt (Stuttgart 2006 r.)
          Koncerty i występy są czymś więcej niż tylko doświadczeniem muzycznym, stają się mediatorem w nowym dialogu. Tym samym ziściło się wielkie marzenie artysty o stworzeniu muzyki ponad podziałami. W styczniu 2000 r. podczas uroczystości upamiętniającej ofiary narodowego socjalizmu  w Sali Plenarnej Bundestagu wraz z muzykami z orkiestry Berliner Philharmoniker zaprezentował kompozycję „Love” autorstwa izraelskiej malarki, poetki i kompozytorki Ora Bat Chaim. W 2001 r. w Berlinie został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi na Wstędze za zasługi dla pojednania pomiędzy Niemcami i Żydami. Twórczość  muzyczna obejmuje ponad 35 albumów, Giora Feidman został dwukrotnie uhonorowany nagrodą ECHO Klassik w kategorii „Muzyka klasyczna bez granic”.
         „Niech żyje Giora, jego klarnet i muzyka! W doskonały sposób buduje on most pomiędzy pokoleniami, kulturami i klasami społecznymi!” pisał niegdyś Leonard Bernstein, wybitny amerykański kompozytor, pianista, dyrygent, dyrektor artystyczny teatru operowego Metropolitan Opera  o artyście. Jego entuzjastyczna opinia jest w dalszym ciągu aktualna.

W programie koncertu:

Frantisek Xaver Richter, Adagio und Fuge G-Moll  (instrumenty smyczkowe)
Traditional, Shabbat Melody  (klarnet, solo)
Moshe Vilensky, Calaniot (klarnet i orkiestra smyczkowa)
Ora Bat Chaim, In the Self  (klarnet i orkiestra smyczkowa)
Hebrew liturgical Recitativ
Chassidic Dance
Aranżacja: Edward Kalendar
Gil Aldema, In Chassidic Mood (klarnet i orkiestra smyczkowa)
Allegro, Adagio, Rondo-Allegro, Andante, Allegro
Aranżacja: Sergei Abir

Przerwa

Felix Mendelssohn-Bartholdy, Symphonie Nr. 9  C-Dur  (instrumenty smyczkowe)
Andante
George Gershwin, “By George – A pastiche of Gershwin themes” (klarnet i orkiestra smyczkowa)
Aranżacja: Sergei Abir
Astor Piazolla, Kicho (klarnet i orkiestra smyczkowa)
Astor Piazolla, Libertango & Los Pacheros Perdidos (klarnet i orkiestra smyczkowa)
Boris Pigovat, Jewish Wedding (klarnet i orkiestra smyczkowa)
                 
Projekt „Muzykalia Staniszowskie” realizowany jest przy wsparciu: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Urzędu Gminy Podgórzyn. Główny partner: GMT Guss- und Maschinenteile GmbH Partnerzy: Dr. Schneider Automotive Polska, Tauron Ekoenergia Sponsorzy: Jelenia Plast, DWS Dräxlmaier Patroni medialni: Muzyczne Radio, Nowiny Jeleniogórskie, Schlesien heute, Telewizja DAMI

Jowita Selewska
specjalista ds. sprzedaży i marketingu

Fundacja Forum Staniszów
58-500 Jelenia Góra
Staniszów 100
www.forumstaniszow.pl
hotel@palacstaniszow.pl
tel. 0048 /75/ 755 84 45
fax 0048 /75/ 755 85 34

<<< powrót