PL GB DE CZ
Konsultacje Społeczne - Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2015-2022

2015-07-27 09:34:16

Zachęcamy wszystkich mieszkańców obszaru działania LGD Partnerstwo Ducha Gór do włączenia się w proces opracowania nowej Lokalnej Strategii Rozwoju dla naszego obszaru.

 

 

więcej >>

Aktualności i wydarzenia od dnia 01.11.2012r. prowadzone są na stronie głównej Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Ducha Gór

2012-11-06 14:05:06

więcej >>

Uwaga!!! Zmiana adresu biura LGD Partnerstwo Ducha Gór

2012-10-15 08:00:57

Nowy adres:

ul. Konstytucji 3 Maja 25

58-540 Karpacz

Kontakt telefoniczny możliwy pod numerem 699 953 058

więcej >>

Wędrówki po Krainie Ducha Gór

2012-09-25 13:02:39

Wszelkie informacje o Wędrówkach po Krainie Ducha Gór znajdują się z zakładce Program Leader/Święto Ducha Gór lub po kliknięciu na poniższy link

http://www.konkursy.duchgor.org/pl/102/swieto-ducha-gor/

więcej >>

Po Kiermaszu Wiosennym w Łomnicy

2012-03-19 10:58:25

I po Kiermaszu...

więcej >>

Wystawa grafik z kolekcji Haselbacha „Podróże w czasie”

2012-02-14 15:55:50

Zapraszamy na wystawę w Pałacu Paulinum

więcej >>

Spotkanie wymiany doświadczeń LGD w dniach 30-31.01.2012 roku Karczowiska.

2012-02-08 08:32:27

Krótka relacja z wyjazdu przedstawicieli LGD Partnerstwo Ducha Gór

więcej >>

II Karkonoski Zjazd Saniami Rogatymi w Jagniątkowie

2012-02-07 12:30:56

Zaproszenie na wydarzenie w dniu 11 lutego

więcej >>

Wyszukiwarka
Szukaj w serwisie:

PIFE
Wsie Polskie
MRiRW
ARiMR
PROW
UE
logo DS
KSOW
FIO
NGO
Podgórzyn miejsca noclegowe sklep spożywczy gastronomia stacje benzynowe warsztat samochodowy poczta, punkt pocztowy apteka lekarz, ośrodek zdrowia atrakcje przyrodnicze Kościół możliwość wędkowania produkty regionalne artyści regionalni MZK PKS

350-480 m.n.p.m.

 

W południowej części Kotliny Jeleniogórskiej wszystkie drogi prowadzą do Podgórzyna, którego obecna nazwa doskonale opisuje położenie tej sporej, uprzemysłowionej wsi. Pod nazwą Gerharti villa (później: Giersdorf) została wspomniana w roku 1305, a w kilka lat później stanowiła już oddzielną parafię z kościołem św. Trójcy. W dzisiejszym obiekcie z roku 1792 z pierwszej świątyni zachowała się m.in. kamienna chrzcielnica z 1486 r. Drugi kościół, pełniący funkcje filiału, to poewangelicki dom modlitw z roku 1780, który jeszcze przed kilkoma laty użytkowany był jako... sala gimnastyczna miejscowej szkoły.

Podgórzyn niemal od początku swego istnienia związany był z rodziną von Schaffgotsch. Tutejszy dwór rycerski znajdował się w obiekcie na niewielkim wzniesieniu w zachodniej części wsi; dzisiaj, po licznych przebudowach, niepodobna na pierwszy rzut oka rozpoznać w nim dawnej siedziby rycerskiej, w której do roku 1715 znajdowała się także słynna na całym Śląsku biblioteka Schaffgostchów.

Na północ od wsi rozciąga się spory kompleks stawów hodowlanych, których budowę jeszcze w XV wieku rozpoczęli cystersi z Cieplic. W ciągu następnych stuleci powstało blisko 70 akwenów o łącznej powierzchni około 106 ha. Spora część Podgórzyńskich Stawów jest w dalszym ciągu użytkowana, pozostałe stanowią siedlisko dla ptactwa. Nikogo z prze-jeżdżających drogą z Cieplic do Podgórzyna czy idących malowniczą aleją dębów w kierunku uzdrowiska nie dziwią majestatycznie krążące bociany, idąca gęsiego (sic!) rodzina łabędzi, czapla siwa lecąca jak zawsze z podniesioną głową albo perkoz, który – sądząc po „uczesaniu” - przed chwilą w pośpiechu wrócił z punkowego koncertu. O kaczkach w różnych odmianach nie wspominając. Od czasu do czasu daje się także dostrzec żerującą tu parę orłów bielików, gniazdującą w niższych partiach Karkonoszy.

Poza opieką nad Podgórzyńskimi Stawami, mieszkańcy miejscowości trudnili się tkactwem, drobnym rzemiosłem oraz poszukiwaniem rud metali wśród skał Pogórza Karkonoskiego. W roku 1681 powstała tu pierwsza papiernia, a kilkanaście lat później jedyna w regionie jeleniogórskim ludwisarnia, która wysyłała swoje dzwony daleko poza Śląsk.

Od początku XIX wieku Podgórzyn dzięki bliskości uzdrowiska Cieplice zaczął nabierać cech wioski letniskowej i dogodnego punktu wyjścia w Karkonosze, co bardzo wsparło otwarcie linii tramwajowej w roku 1914. Przez kolejnych 50 lat elektryczne wagoniki z Jeleniej Góry docierały do Skałki, nazywanej niegdyś Podgórzyńskim Rajem. Dziś w miejscu dawnej pętli stoi stary tramwaj, na który z podziwem i nostalgią patrzą zawracające w drogę powrotną do Jeleniej Góry autobusy z automatyczną skrzynią biegów.

Nieprawdą jest jakoby nazwa Podgórzyna wzięła się stąd, że w każdą stronę jest stąd pod górę. Po płaskim, a nawet łagodnie w dół wiedzie nieznakowana droga w kierunku Cieplic (45 min.), która wprowadza w aleję starych dębów. Od północy i zachodu otaczają Podgórzyn wody Stawów biorących od niego swe imię: to dobry cel dla podglądaczy ptactwa wodnego. Jeśli wspomnimy, że na wschód od Podgórzyna ciągnie się tama zbiornika Sosnówka, gotów odezwać się reumatyzm.

Południowy widnokrąg zamykają już Karkonosze, na których grzbiet najbliżej jest do Przełęczy Karkonoskiej ze schroniskiem „Odrodzenie” (2,5 h) oraz przejściem do czeskiego centrum narciarskiego, Špindlerův Mlýn (4 h). Można tam oczywiście wybrać się rowerem – czarny szlak dla cyklistów nie jest znowu aż tak straszny, jak go malują – to „tylko” 800 metrów przewyższenia na 12 km trasy (Drogą Sudecką przez Borowice). Późniejszy zjazd i efekt kwiatów we włosach wynagrodzi wszelkie trudy.

Zwolennicy mniejszych ekstremaliów mogą zadowolić się Rowerową Obwodnicą Jeleniej Góry. „Piłowanie” przez Zimną Dolinę w stronę Sosnówki (6 km) albo zmaganie się z ruchem samochodów na drodze w stronę Sobieszowa (5 km) też kosztuje nieco wysiłku.

 

Podgórzyn - czytaj więcej

Podgórzyn - mapa

Bobrów miejsca noclegowe sklep spożywczy zamki, pałace możliwość wędkowania MZK

345-360 m.n.p.m.

 

Osada rozwinęła się przy przeprawie przez Bóbr i strzegącej jej strażnicy. Jeśli taka stanica tu istniała, to z pewnością została zniszczona w czasie wojen husyckich, przed rokiem 1428. Natomiast z połowy XVI wieku zachowały się notatki wskazujące, iż istniał tu dwór rycerski, prawdopodobnie w kształcie wieży.

więcej >>

Borowice miejsca noclegowe sklep spożywczy obiekty sportowe punkt widokowy atrakcje przyrodnicze skały i jaskinie Kościół możliwość wędkowania MZK

625-710 m.n.p.m.

 

Już sam dojazd do Borowic, krętą drogą wśród stromych, granitowych ścian i gęstego lasu wskazuje, że wkraczamy do Królestwa Ducha Gór. Rozległa, śródgórska polana, na której rozłożyła się osada dowodzi, że nie taki znowu ten Duch Gór straszny, a i można u niego znaleźć fragmenty znanego nam z Kotliny Jeleniogórskiej Ogrodu.

więcej >>

Bukowiec miejsca noclegowe Camping, pole namiotowe sklep spożywczy zamki, pałace punkt widokowy możliwość wędkowania Kościół jazda konna lekarz, ośrodek zdrowia produkty regionalne muzea i wystawy stałe PKS MZK

400-490 m.n.p.m.

 

Bukowiec mógłby opowiedzieć niejedną romantyczną historię. Nie tylko dlatego, że jest starą wsią, powstałą w początkach XIII wieku, ale także dlatego, że to tutaj właśnie rozpoczęto przekształcanie krajobrazu Kotliny Jeleniogórskiej w duchu na wskroś romantycznym. Nim do tego doszło, w połowie XVI wieku rodzina von Zedlitz wzniosła w dolnej części wsi dwór otoczony fosą.

więcej >>

Dąbrowica ruiny zamki, pałace możliwość wędkowania Kościół produkty regionalne warsztat samochodowy

340-370 m.n.p.m.

 

Nieco ponad doliną Bobru, na zachód od Wojanowa i Jeziora Bobrownickiego, dostrzec można zabudowania niewielkiej wsi. To Dąbrowica, która składa się z trzech części. Pierwsza, nad Bobrem skupia się wokół fabryki papieru; druga, pod lasem, grupuje się przy pałacu, zaś trzecia to sąsiedztwo kościoła, z którego miejscowość jest chyba najbardziej znana.

więcej >>

Głębock miejsca noclegowe produkty regionalne

400-410 m.n.p.m.

 

Ta luźno rozrzucona w malowniczym obniżeniu osada, przez dłuższy czas stanowiła kolonię Miłkowa. Do dziś zachowała charakter rolniczy i jako żywo nadaje się do plenerów rodem z bukolicznych opowieści o wsi spokojnej, wsi wesołej...

 

więcej >>

Gruszków miejsca noclegowe punkt widokowy produkty regionalne MZK

410-530 m.n.p.m.

 

Wspinając się krętą drogą ze Strużnicy lub z Karpnik w kierunku Kowar, docieramy do zacisznej wioski na zboczach Rudaw Janowickich. Gruszków od zarania swych dziejów, czyli od XIV wieku, związany był z Kowarami. Ludność zajmowała się rzemiosłem i chałupnictwem oraz warzeniem znanego i cenionego w okolicy piwa. Dziś większość mieszkańców zajmuje się drobnym rolnictwem lub dojeżdża do pracy w Kowarach.

więcej >>

Janowice Wielkie miejsca noclegowe Camping, pole namiotowe sklep spożywczy gastronomia apteka poczta, punkt pocztowy lekarz, ośrodek zdrowia punkt widokowy zamki, pałace ruiny atrakcje przyrodnicze skały i jaskinie możliwość wędkowania produkty regionalne Kościół obiekty sportowe artyści regionalni PKP PKS

370-430 m.n.p.m.

 

Przepływający przez tę liczącą ponad 2 tysiące dusz miejscowość Bóbr dzieli ją na dwie części, z których starsza, ciągnąca się wzdłuż rzeki, początkowo posiadała swój ośrodek wokół dwóch kościołów i pałacu. Dzięki doprowadzeniu linii kolejowej w roku 1867 Janowice stały się najpopularniejszym punktem wyjściowym w Rudawy Janowickie, których od wieków strzegł Zamek Bolczów.

więcej >>

Karpniki miejsca noclegowe Camping, pole namiotowe sklep spożywczy gastronomia poczta, punkt pocztowy zamki, pałace Kościół możliwość wędkowania produkty regionalne jazda konna warsztat samochodowy lekarz, ośrodek zdrowia MZK

370-410 m.n.p.m.

 

Do Karpnik, położonych w rozległym obniżeniu u stóp Gór Sokolich, w XV wieku przeniosła się siedziba właścicieli okolicy. Wcześniej znajdowała się ona pod szczytem Krzyżnej Góry, w zniszczonym w czasie wojen husyckich zamku Sokolec. Cztery wieki później nowi właściciele Karpnik polecili wznieść „Szwajcarkę”, schronisko będące do-godnym punktem wyjściowym dla osób preferujących eksplorację Gór Sokolich bez sprzętu wspinaczkowego.

więcej >>

Komarno miejsca noclegowe Camping, pole namiotowe sklep spożywczy Kościół zamki, pałace skały i jaskinie atrakcje przyrodnicze artyści regionalni jazda konna MZK

410-630 m.n.p.m.

 

Najbardziej na północ położona miejscowość w Ogrodzie Ducha Gór, należy do najstarszych w regionie. Pierwszych mieszkańców ściągały tu jednak nie tyle bajeczne wprost widoki na wschodnią część Kotliny, ale... złoto. W dolnej części obecnej wioski (podobnie jak w rejonie pobliskiej Maciejowej i Dziwiszowa) jeszcze do XIII wieku w najlepsze można było wydobywać i wypłukiwać drogocenny kruszec.

 

więcej >>

Kostrzyca miejsca noclegowe Camping, pole namiotowe poczta, punkt pocztowy sklep spożywczy muzea i wystawy stałe PKS

400-450 m.n.p.m.

 

Poniżej Kowar i Ciszycy otwiera się dolina potoku Jedlica, który potrafi niekiedy pokazać, jaka drzemie w nim siła. Tak stało się m.in. w czasie pamiętnej powodzi w lipcu roku 1997. Na kaprysy rzeczki najbardziej narażona jest ciągnąca się wzdłuż niej Kostrzyca.

więcej >>

Krogulec artyści regionalni możliwość wędkowania

360-380 m.n.p.m.

 

Do tej niewielkiej, zagubionej wśród wzgórz wioski może zaprowadzić droga z Karpnik lub Bukowca. Do końca XVII wieku Krogulec był częścią majątku związanego z Karpnikami, a w roku 1679 został przejęty przez Jelenią Górę za długi od Ernsta von Schaffgotscha. Kroniki wspominają o tej miejscowości nader rzadko.

więcej >>

Łomnica miejsca noclegowe Camping, pole namiotowe sklep spożywczy gastronomia warsztat samochodowy stacje benzynowe poczta, punkt pocztowy zamki, pałace muzea i wystawy stałe możliwość wędkowania Kościół jazda konna produkty regionalne MZK

350-370 m.n.p.m.

 

Miejscowość ta od wieków rozwija się w dolinie rzeki, której nazwa nie powinna budzić zaskoczenia – w dolinie Łomnicy. Pierwotne osiedle istniało przy ujściu tej rzeki do Bobru, nieopodal którego powstał dwór rodziny von Zedlitz, ale osadnictwo stopniowo przesuwało się w górę rzeki. O dłuższej biografii Łomnicy świadczy jej słowiańska nazwa, a zatem wieś musiała istnieć już w XII wieku.

więcej >>

Marczyce punkt widokowy skały i jaskinie PKS

355-380 m.n.p.m.

 

Pomimo długiego rodowodu i korzystnego położenia na rozległej równinie w sąsiedztwie uzdrowiska w Cieplicach, wieś ta nie miała szczęścia zaznać szybszego rozwoju. Jeszcze w średniowieczu ograniczyły ją od zachodu stawy hodowlane założone przez cieplickich cystersów. Teraz, po powstaniu jeziora Sosnówka, nie ma także szans na rozwój w kierunku wschodnim.

więcej >>

Miedzianka punkt widokowy skały i jaskinie Kościół

480-520 m.n.p.m.

 

Z wielu zakątków wschodniej i północnej części Kotliny Jeleniogórskiej nie sposób przeoczyć widocznej z daleka wieży wśród drzew na wzniesieniu ponad doliną Bobru. Na wysokości 500 m npm. ukrywają się skromnie pozostałości dawnej stolicy sudeckiego górnictwa i dawnego miasteczka, którego nazwa mówi sama za siebie – Miedzianka.

więcej >>

Miłków miejsca noclegowe Camping, pole namiotowe sklep spożywczy gastronomia apteka lekarz, ośrodek zdrowia poczta, punkt pocztowy obiekty sportowe zamki, pałace Kościół artyści regionalni warsztat samochodowy PKS

415-655 m.n.p.m.

 

Powstała w XIII wieku wieś skupiła się wokół niewielkiego zamku, który przetrwał do wojen husyckich. Dość stabilny rozwój zawdzięczał Miłków górnictwu, wydobyciu torfu i istniejącym tu kuźniom, a nade wszystko - zielarstwu.

więcej >>

Mniszków miejsca noclegowe produkty regionalne artyści regionalni

500-645 m.n.p.m.

 

Początki wsi związane są z działalnością górniczą prowadzoną w północnej części Rudaw Janowickich. W roku 1370 doszło do podziału Mniszkowa i Miedzianki – kopalnie zgrupowały się wokół rosnącej w siłę Miedzianki, Mniszków zaś z wolna nabierał cech wsi służebnej. Karty nieco się odmieniły po zniszczeniu zamku Bolczów w czasie wojny trzydziestoletniej.

więcej >>

Mysłakowice miejsca noclegowe Camping, pole namiotowe sklep spożywczy gastronomia lekarz, ośrodek zdrowia apteka stacje benzynowe warsztat samochodowy poczta, punkt pocztowy punkt widokowy zamki, pałace atrakcje przyrodnicze Kościół muzea i wystawy stałe obiekty sportowe jazda konna możliwość wędkowania artyści regionalni produkty regionalne MZK PKS

370-400 m.n.p.m.

 

W panoramie największej wsi w Kotlinie Jeleniogórskiej już z daleka dostrzegamy dwie wieże: zamku królewskiego oraz kościoła dworskiego (dziś – parafialnego). Im lepiej jednak poznamy Mysłakowice, tym więcej odkryjemy tu interesujących miejsc i związanych z nimi wydarzeń.

więcej >>

Przesieka miejsca noclegowe sklep spożywczy gastronomia punkt widokowy atrakcje przyrodnicze skały i jaskinie obiekty sportowe MZK

480-700 m.n.p.m.

 

Pierwsze wzmianki dotyczące wsi pochodzą już z roku 1387, ale wiążą się one z osadnictwem w rejonie Skałki należącej do Podgórzyna. Dzisiejsza miejscowość w Dolinie Czerwienia oraz Podgórnej powstała w drugiej połowie XVII wieku, podobnie jak pozostałe budziska, czyli osady zakładane przez protestanckich uciekinierów religijnych z innych części ówczesnej Austrii.

więcej >>

Radomierz miejsca noclegowe gastronomia sklep spożywczy stacje benzynowe Kościół punkt widokowy produkty regionalne MZK PKS

390-523 m.n.p.m.

 

Początków Radomierza należy szukać w dolnej części wsi – tam, gdzie do dziś widoczne są zabudowania dawnego dworu. Przez wieki związany był on z boczną linią rodziny von Schaffgotsch, o których przypominają płyty nagrobne zgromadzone przy wejściu na teren pocysterskiego kościoła w niedalekich Cieplicach.

więcej >>

Sosnówka miejsca noclegowe sklep spożywczy gastronomia poczta, punkt pocztowy punkt widokowy atrakcje przyrodnicze lekarz, ośrodek zdrowia skały i jaskinie Kościół obiekty sportowe warsztat samochodowy możliwość wędkowania artyści regionalni produkty regionalne MZK PKS

370-720 m.n.p.m.

 

W szerokim obniżeniu u podnóża Karkonoszy rozciąga się dolna część Sosnówki z wieloma zachowanymi domami tkaczy, a także kilkoma domami przysłupowo-zrębowymi. To właśnie tkactwo i drobne rolnictwo stanowiło przez długi czas podstawę utrzymania wsi. Lokalną specjalnością był adamaszek wytwarzany głównie w domowych warsztatach Sosnówki Górnej, założonej specjalnie dla tkaczy w XVIII wieku.

więcej >>

Staniszów miejsca noclegowe sklep spożywczy gastronomia punkt widokowy zamki, pałace ruiny atrakcje przyrodnicze muzea i wystawy stałe Kościół skały i jaskinie możliwość wędkowania produkty regionalne MZK

365-430 m.n.p.m.

 

Jest w Staniszowie jakaś siła, skoro odkryto na jego terenie ślady osady istniejącej między VII a IX wiekiem. Pewne jest, że wieś w dzisiejszym kształcie istniała w końcu XIII wieku. Leżąc na uboczu głównych traktów, osłonięta przez liczne wzgórza pokryte malowniczymi skałami, uniknęła większości historycznych nawałnic, które stały się udziałem sąsiednich miejscowości.

więcej >>

Strużnica miejsca noclegowe punkt widokowy skały i jaskinie obiekty sportowe MZK

430-470 m.n.p.m.

 

Ten dawny przysiółek Karpnik powstał dość późno, bo najprawdopodobniej dopiero w początkach XVII wieku. Odludne położenie wsi przyczyniło się do tego, że po wojnie trzydziestoletniej w cieniu okolicznych skał w tajemnicy spotykali się na nabożeństwa protestanci z Karpnik i sąsiednich miejscowości.

więcej >>

Ściegny miejsca noclegowe sklep spożywczy gastronomia warsztat samochodowy poczta, punkt pocztowy obiekty sportowe Kościół jazda konna produkty regionalne artyści regionalni PKS

460-490 m.n.p.m.

 

Leżące u stóp Kowarskiego Grzbietu osiedle powstało jako osada górnicza, ale szczególnej roli nabrały płuczki złota, które nadały wsi jej pierwotną nazwę – Steinseiffen (Kamienne Płuczki).

W niektórych potokach w okolicy do dziś można znaleźć drogocenny kruszec, ale już tylko w śladowych ilościach.

więcej >>

Trzcińsko miejsca noclegowe Camping, pole namiotowe sklep spożywczy atrakcje przyrodnicze skały i jaskinie punkt widokowy Kościół możliwość wędkowania produkty regionalne artyści regionalni PKP

360-370 m.n.p.m.

 

Rozłożona nad Bobrem miejscowość – nazywana niekiedy przez jej bywalców San Frantrzcińsko – stała się Mekką dla wspinaczy i skałkowców. Dość powiedzieć, że na tutejszych, granitowych ścianach niewysokich, acz imponujących Gór Sokolich, wspinaczkowe szlify zdobywali: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka i niemal cała dzisiejsza czołówka polskich himalaistów.

więcej >>

Wojanów miejsca noclegowe sklep spożywczy gastronomia warsztat samochodowy zamki, pałace możliwość wędkowania Kościół obiekty sportowe jazda konna artyści regionalni MZK PKS

350-360 m.n.p.m.

 

Wieś nad Bobrem z pewnością istniała już w XIII wieku i rozwijała się dzięki dogodnemu położeniu przy nadrzecznym trakcie z Jeleniej Góry w kierunku Bolkowa, Świdnicy i Kamiennej Góry. Nie bez przyczyny jedna z trzech bram średniowiecznej Jeleniej Góry nosiła nazwę właśnie Bramy Wojanowskiej. Nazwa miejscowości najściślej wiąże się jednak z tutejszym zamkiem.

więcej >>

Zachełmie miejsca noclegowe gastronomia obiekty sportowe punkt widokowy ruiny atrakcje przyrodnicze skały i jaskinie MZK

480-570 m.n.p.m.

 

Podobnie jak sąsiednie podkarkonoskie miejscowości, także Zachełmie powstało po wojnie trzydziestoletniej jako osada religijnych uciekinierów. W roku 1650 dotarła tu z Austrii, pod wodzą niejakiego Fucknera, grupa składająca się z pasterzy oraz drwali. Z pewnością ci ostatni mieli w nowym miejscu sporo pracy.Dość rozległa wieś stała się w XIX wieku wczasowiskiem, a i dziś częściej, niż na lokalne DJE, można natknąć się tu na samochodowe rejestracje z Wrocławia, Poznania, Drezna, Berlina czy Amsterdamu.

więcej >>

Wrzeszczyn miejsca noclegowe

Wrzeszczyn (niem. Boberrullersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim.

We wsi Wrzeszczyn znajduje się zapora wodna wraz z elektrownią, spiętrzająca wody Bobru tworząc Jezioro Wrzeszczyńskie, rozciągające się między Wrzeszczynem a Siedlęcinem. Elektrownia Wrzeszczyn została zbudowana w latach 1926-27. Elektrownia Wrzeszczyn  została zbudowana w latach 1926-1927.

więcej >>

Karpacz zwierzęta mile widziane gastronomia warsztat samochodowy ruiny Kościół sklep spożywczy apartamenty, domki wypoczynkowe gopodarstwo agroturystyczne jazda konna kuchnia dostępna dla turystów pensjonat schronisko wspinaczka wyżywienie na miejscu atrakcje przyrodnicze Ośrodek szkoleniowy miejsca noclegowe obiekty sportowe muzea i wystawy stałe wypoczynek aktywny lekarz, ośrodek zdrowia apteka stacje benzynowe skały i jaskinie artyści regionalni hotel/motel Camping, pole namiotowe produkty regionalne poczta, punkt pocztowy punkt widokowy gastronomia

Karpacz (niem Krummhübel) - gmina miejska w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Położone na wysokości od 480 do 885 m n.p.m., u stóp Śnieżki (1602 m n.p.m.), w dolinie rzeki Łomnicy oraz potoków, będących jej dopływami.

więcej >>