PL GB DE CZ
Konsultacje Społeczne - Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2015-2022

2015-07-27 09:34:16

Zachęcamy wszystkich mieszkańców obszaru działania LGD Partnerstwo Ducha Gór do włączenia się w proces opracowania nowej Lokalnej Strategii Rozwoju dla naszego obszaru.

 

 

więcej >>

Aktualności i wydarzenia od dnia 01.11.2012r. prowadzone są na stronie głównej Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Ducha Gór

2012-11-06 14:05:06

więcej >>

Uwaga!!! Zmiana adresu biura LGD Partnerstwo Ducha Gór

2012-10-15 08:00:57

Nowy adres:

ul. Konstytucji 3 Maja 25

58-540 Karpacz

Kontakt telefoniczny możliwy pod numerem 699 953 058

więcej >>

Wędrówki po Krainie Ducha Gór

2012-09-25 13:02:39

Wszelkie informacje o Wędrówkach po Krainie Ducha Gór znajdują się z zakładce Program Leader/Święto Ducha Gór lub po kliknięciu na poniższy link

http://www.konkursy.duchgor.org/pl/102/swieto-ducha-gor/

więcej >>

Po Kiermaszu Wiosennym w Łomnicy

2012-03-19 10:58:25

I po Kiermaszu...

więcej >>

Wystawa grafik z kolekcji Haselbacha „Podróże w czasie”

2012-02-14 15:55:50

Zapraszamy na wystawę w Pałacu Paulinum

więcej >>

Spotkanie wymiany doświadczeń LGD w dniach 30-31.01.2012 roku Karczowiska.

2012-02-08 08:32:27

Krótka relacja z wyjazdu przedstawicieli LGD Partnerstwo Ducha Gór

więcej >>

II Karkonoski Zjazd Saniami Rogatymi w Jagniątkowie

2012-02-07 12:30:56

Zaproszenie na wydarzenie w dniu 11 lutego

więcej >>

Wyszukiwarka
Szukaj w serwisie:

PIFE
Wsie Polskie
MRiRW
ARiMR
PROW
UE
logo DS
KSOW
FIO
NGO
Wycieczki Rowerowe XXVI - Rowerem z Mysłakowic do Staniszowa - Szlakiem zamków i Pałaców

Wycieczki Rowerowe XXVI.
Mysłakowice PKP- Pałac w Mysłakowicach – Pałac w Łomnicy – Dom Wdowy – Ruiny Pałcu w Dąbrowicy – Pałac w Wojanowie – Pałac w Wojanowie-Bobrów – Zamek w Karpnikach – Pałac w Bukowcu – Pałac Miłków – Pałac Staniszów.
Stopień trudności:
- łatwa
Nawierzchnia:
- asfalt
- trakt leśny.

Ciekawostki na trasie;
Pałac królewski rodziny Hohenzollernów. Pierwsza budowla pałacowa nad rzeką Łomnicą powstała pod koniec XVIII wieku. W 1818 roku ówczesny właściciel feldmarszałek von Gneisenau zlecił jego przebudowę. Nowym właścicielem został w 1832 roku król pruski Fryderyk Wilhelm II z przeznaczeniem na letnią rezydencję.
Pałac Łomnica - Właściwie jest to zespół dwóch pałaców. Barokowego Dużego Pałacu z 1720 roku i Pałacem Wdów z 1805 roku dla seniorów rodziny. Poprzednikiem Dużego Pałacu była barokowa budowla z 1720 roku, wykonana według projektu Martina Frantza dla rodziny von Thomagnini. Właściciele często sie zmieniali, a w 1837 roku nowy właściciel pruski ambasador na dworze sycylijskim Carl Gustav Ernst von Küster przebudował głównie wnętrza pałacowe w stylu biedermeier. Przebudowe nadzorował Albert Tollberga, uczeń sławnego pruskiego architekta z XIX Karla Friedricha Schinkla. Po 1945 roku rodzina von Küster opuściła Łomnicę, a budynki przejęła władza ludowa. W 1991 roku wnuk dawnej właścicielki odkupił ruinę Dużego Pałacu, a w 1995 Pałac Wdów. Obecnie działa tu Fundacja Polsko - Niemieckiej Współpracy.
Na granicy Gminy Mysłakowice i miasta Jelenia Góra we wsi Dąbrowica znajduje się niewielki pałac należący niegdyś do rodziny Deckerów pochodzący z II połowy XIX w.
Pałac ma charakter neogotycki, składa się z kwadratowej wieży z 4 małymi sterczynami, z której rozpościera się przepiękny widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską oraz 3-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Spacerując po terenie zauważymy pozostałości dawnego parku i folwarku.
Budynek po zakończeniu wojny służyła jako mieszkanie dla ówczesnych pracowników majątku, następnie zdewastowany popadł w ruinę. W dniu dzisiejszym trwają powolne prace restauratorskie mające na celu przywrócenie go do stanu z lat jego świetności.
Pałac Wojanów - Dwór renesansowy wzniósł Nikolas von Zedlitz und Nimmersatt w 1607 roku, a w czasie wojny trzydziestoletniej został zniszczony. Odbudowany na zlecenie Christopha von Zedlitz budowla zyskała w 1667 roku barokowy wystrój. W 1831 roku posiadłość nabył Karl Albrech Ike, radca sądowy Królestwa Pruskiego. W tym czasie pałac gruntownie przebudowano, w stylu neogotyckim według projektu uczniów Karla Friedricha Schinkla. Niegdyś warowny dwór stał się romantyczną rezydencją dworską W 1839 roku pałac zakupił król pruski Fryderyk Wilhelm III dla swojej córki Luizy Niderlandzkiej. W 1839 roku pałac zakupił król pruski Fryderyk Wilhelm III dla swojej córki Luizy Niderlandzkiej.W założeniu pałacowo-parkowym po odrestaurowaniu w latach 2005 -2007 dla spółki z o.o. Pałac Wojanów, powstał hotel.
Pałac Wojnaów-Bobrów - Przypuszcza sie że na przełomie XVI i XVII wieku powstał renesansowy dwór zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej. Obecny pałac wzniesiono zaś na ruinach dawnego dworu.W okresie poprzedzajacym i w czasie II wojny światowej właścicielem pałacu był rząd III Rzeszy, w którym założono ośrodek szkoleniowy SA. Po Wojnie pałac własciwie nie miał porządnego właściciela, a był wykorzystywany m.in. na potrzeby Armii Radzieckiej, ośrodka dla uchodźców politycznych z Grecji, PGR, a także na różne inne cele. Od końca lat 60 pałac i jego zabudowania popadały w ruinę. W roku 1994 cały zespół nabyło Stowarzyszenie Polsko-Niemieckie Promocji, Odbudowy i Utrzymania Historycznych Wartości Zabytków, Kultury i Tradycji Śląska, założone przez Gunthera Artmanna. Obecnie trwa remont.
Zamek Karpnikach - przypuszcza się, że pierwsza budowla obronna powstała po 1475 roku, gdy właścicielem Karpnik, był Kasper von Schaffgotsch. Był to zamek złożony z dwóch prostopadle ustawionych części mieszkalnych i gospodarczych, a uzupełnieniem z dwóch stron, był mur obwodowy, w którego narożu stała kolista wieża. Przebudowę renesansową ukończono w 1603 roku. Pałac otoczony fosą, posiadał cztery skrzydła z wewnętrznym dziedzińcem. Ostateczny wygląd nadano w latach 1838-46. Zamek stał się letnią siedzibą księcia pruskiego Wilhelma Hohenzollerna.
Pałac w Bukowcu - z najstarszego renesansowego dworu z końca XVI wieku zachowały się jedynie fragmenty przyziemia murów oraz sklepienia w piwnicach. Następny pałac powstał w latach 1790 - 1800 dla nowego właściciela von Reden. Był to już klasycystyczny pałac ze wspaniałymi wnętrzami, według projektu Karla Geisslera. Był to 2-kondygnacyjny budynek z narożnym alkierzem wieżowym i wysokim, łamanym dachem z lukarnami, pokryte łupkiem. Naroża i gzyms miedzypiętrowy akcentowane są lizenami w tynku, okna w opaskach, skromny portal. Po II wojny światowej pałac był wielokrotnie remontowany tracąc wiele z dawnego uroku. Dawna fosa również została zasypana. Obecnie znajduje się tutaj siedziba Związek Gmin Karkonoskich.
We wsi Miłków, u podnóży Karkonoszy znajduje się neobarokowy Pałac Spiż pochodzący prawdopodobnie z XIX wieku. Powstał najpewniej w miejscu barokowego dworu z XVII w. Wybudowany na planie podkowy, posiada dwie kondygnacje, kryty dachem łamanym. Majątek należał kiedyś do hrabiów Matuschków, dzisiaj mieści się w nim hotel i restauracja.
Pałac Staniszów wzniesiony ok.1787 r w stylu póznobarokowym, przebudowany został w końcu XIX w.. Założony na planie prostokąta, z sienią przelotową na osi, dwukondygnacyjny, nakryty jest dachem czterospadowym z lukarnami. Na elewacjach znajduje się szereg bogatych portali barokowych i obramień okiennych. We wnetrzach parteru w kilku salach zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami. Obok pałacu stoi murowana oficyna mieszkalna zbudowana w 1818 r.- wg oprac.E i J.Sawinskich.

Wycieczka I - Z Mysłakowic do Bukowca - Śladami historii


Mysłakowice Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach – Kolonia Domów Tyrolskich przy ulicy Daszyńskiego – Mrowiec – Sowi Kamień - Ruiny Opactwa – Pałac von. Redenów w Bukowcu – Herbaciarnia - Schronisko PTSM „Skalnik” (około 6 km).

więcej >>

Wycieczka II - Z Bukowca do Mysłakowic - Śladami historii


Schronisko PTSM „Sokolik” – Herbaciarnia – Pałac von Redenów – Ruiny Opactwa – Mrowiec – Kolonia Domów Tyrolskich – Zakłady Lniarskie „Orzeł”

więcej >>

Wycieczka III - Z Mysłakowic do Kaplicy św. Anny - W poszukiwaniu ciszy...


Mysłakowice Wędrówkę rozpoczynamy od węzła szlaków przed cmentarzem – Gospoda Tyrolska z 1883 – obelisk Mieczysława Orłowicza – Pomnik Teodora Donata – Czerwony Dworek- – Głębock – Głaśnica 608m -Przełęcz - Kaplicy Św. Anny i Dobre Źródła na Grabowcu (9 km).

więcej >>

Wycieczka IV - Z Milkowa do Mysłakowic - Trasa wsród drzew, traw i świerszczy..


Miłków Pałac Spiż- Pręgierz- Kościół Św. Jadwigi –Rozdroże pod Grabowcem – Patelnia – Kaplica Św. Anny – Dobre Źródło – Skałki Dzierzby i Czartowiec – Głębock stawy – Czerwony Dworek - Pomnik Teodora Donata – obelisk Mieczysława Orłowicza – Gospoda Tyrolska – Dworzec PKP

więcej >>

Wycieczka V - Z Mysłakowic do Karpnik - Droga Królewska


Droga Królewska

Mysłakowice Pałac Królewski – Pomnik J. Fleidla – Dąb Królewski- Stawy Karpnickie- Zamek w Karpnikach – (ok 7 km).

więcej >>

Wycieczka VI - Z Karpnik do Myslakowic - Droga Królewska


Droga Królewska

Pałac w Karpnikach – Stawy w Karpnikach – Pomnik J Fleidla- Pałac Królewski w Mysłakowicach.

więcej >>

Wycieczka VII - Z Mysłakowic na szczyty gór Sokolich - W poszukiwaniu niezapomnianych widoków.


Mysłakowice PKP- Mrowiec- Ruiny Opactwa – Pałac w Bukowcu –Krogulec - Zamek w Karpnikach – Schronisko Szwajcarka – Krzyżna Góra – Sokoliki.

więcej >>

Wycieczka VIII - Z Gór Sokolich do Mysłakowic - W poszukiwaniu niezapomnianych widoków.


Karpniki Parking pod Przełęczą Karpnicką – Schronisko Szwajcarka – Krzyżna Góra- Sokoliki- Schronisko Szwajcarka – Ruiny Kościoła Ewangelickiego – Zamek w Karpnikach – Stawy Karpnickie – Krogulec – Bukowiec – Herbaciarnia- Ruiny Opactwa – Mrowiec – Mysłakowice PKP.

więcej >>

Wycieczka IX - Mysłakowicki Tyrol


Mysłakowice Zakłady Lniarskie „Orzeł” – Kolonia Domów Tyrolskich ul. Daszyńskiego – Dworzec PKP- Gospoda Tyrolska – Kościół pod wezwaniem JSPJ – Pałac Królewski – Muzeum Tyrolskie. (4 km)

więcej >>

Wycieczka X - Mysłakowicki Tyrol 2


Muzeum Tyrolskie – Pałac Królewski - Kościół pod Wezwaniem NJPJ - Pomnik Teodora Donata – Obelisk Mieczysława Orłowicza – Gospoda Tyrolska – Kolonia Domów Tyrolskich – Zakłady Lniarskie „Orzeł”.

więcej >>

Wycieczka XI - Z Karpnik do Janowic Wielkich - Przez Góry Sokole i Rudawy Janowickie


Karpniki Pałac Królewski – Schronisko Szwajcarka- Krzyżowa Góra- Sokoliki – Krowiarki – Zamek Bolczów – Janowice Wielkie PKP.

więcej >>

Wycieczka XII - Z Janowic Wielkich do Karpnik - Przez Góry Sokole i Rudawy Janowickie


Janowice Wielkie PKP – Zamek Bolczów – Skalne Bramy – Piec – Starościńskie Skałki – Fajka – Rylec – Przełęcz Karpnicka –Pałac w Karpnikach.

więcej >>

Wycieczka XIII - Z Bukowca na Krzyżowa Góre w Mysłakowicach


Pałac w Bukowcu – Mrowiec – Gospoda Tyrolska – Obelisk Mieczysława Orłowicza – Pomnik Teodora Donata – Kościół pod Wezwaniem NSPJ - Pałac Królewski w Mysłakowicach- Muzeum Tyrolskie- Krzyżowa Góra.

więcej >>

Wycieczka XIV - Od Krzyża Trzech Króli do Palacu w Bukowcu


Muzeum Tyrolskie – Krzyżowa Góra – Pałac Królewski – Kościół pod Wezwaniem NSPJ – Pomnik Teodora Donata - Obelisk Mieczysława Orłowicza – Gospoda Tyrolska – Mrowiec – Ruiny Opactwa – Pałac w Bukowcu.

więcej >>

Wycieczka XV - Z Mysłakowic przez Grodna i Witosze - Najpiękniejsze zakątki Wzgórz Łomnickich


Mysłakowice Krzyż Milenijny - Kolonia Domów Tyrolskich – Kościół pod Wezwaniem NSPJ – Pałac Królewski – Muzeum Tyrolskie – Krzyżowa Góra – Staniszów (Witosza) – Sosnówka Dolna ( Grodna Sztuczne Ruiny Zamku Księcia Henryka)- Głębock – Mysłakowice „Orlen”

więcej >>

Wycieczka XVI - Z Mysłakowic przez Witosze do Mysłakowic

 

Mysłakowice Pałac Królewski – Czerwony Dworek – Staniszów (Witosza) – Krzyżowa Góra – Muzeum Tyrolskie.

więcej >>

Wycieczka XVII - Z Bukowca przez Milków i Kowary - Z widokiem na Karkonosze


Bukowiec Pałac von Redenów – Kostrzyca – Leśny Bank Genów- Miłków- Pręgierz, Kościół pod Wezwaniem Św. Jadwigi – Straconka – Kowary (Radziwiłówka) – (Kowary) - Pałac Ciszyca Kowary- Bukowiec PKS.

więcej >>

Wycieczka XVIII - Janowice i okolice - Rudawy Janowickie


Janowice Wielkie PKP – Zamek Bolczów – Krowiarki – Rylec – Fajka – Starościńskie Skałki – Piec – Skalny Most –Janowice Wielkie PKP.

więcej >>

Wycieczka XIX - Z Mysłakowic na Śnieżkę - Zdobywamy szczyt Karkonoszy


Mysłakowice - Czerwony Dworek - Głębock - Radzicz – Głaśnica - Rozdroże pod Grabowcem - Przełączka - Strzelczyk - Płóczki - Biały Jar (Karpacz) - Łomnickie Rozdroże - schronisko Nad Łomniczką - Kocioł Łomniczki - schronisko pod Śnieżką - Śnieżka 1602m.

więcej >>

Wycieczka XX - Z Sosnówki do Karpacza


Sosnówka Dolna - Rozdroże - Dobre Źródło- Grabowiec Kapliczka Św. Anny - Przełączka - Czoło - Karpacz Górny.

więcej >>

Wycieczka XXI - Z Borowic do Milkowa - Leśna przygoda


Borowice - Borowickie Skałki - Raszków –Źródło Magdaleny - Dobre Źródło - Rozdroże pod Grabowcem – Miłków Pałac Spiż.

więcej >>

Wycieczka XXII - Z Milkowa do Borowic - Leśna przygoda


Miłków Pałac Spiż – Rozdroże pod Grabowcem – Patelnia – Dobre Źródło- Kaplica Św. Anny – Źródło Magdaleny – Borowickie Skałki – Borowice.

więcej >>

Wycieczka XXIII - Z Karpacza do Bukowca - Wejscie do Ogrodu Ducha Gór


Karpacz –Czoło - Grabowiec (784 m) - Głębock - Mysłakowice - Mrowiec (501 m) – Stare Opactwo – Bukowiec Pałac von Redenów.

więcej >>

Wycieczka XXIV - Z Bukowca do Karpacza


Bukowiec Pałac Von Redenów- Stare Opactwo – Mrowiec (501 m)- Mysłakowice – Głębock – Grabowiec (784 m) Kapica Św. Anny – Czoło – Karpacz.

więcej >>

Wycieczka Rowerowa XXV - Rowerem ze Staniszowa do Łomnicy - Najpiekniejsze Pałace.doc


Pałac Staniszów – Pałac Miłków – Pałac Bukowiec – Zamek w Karpnikach – Pałac Wojnaów-Bobrów – Pałac Wojanów – Pałac w Łomnicy (Dom Wdowy).

więcej >>