Konsultacje Społeczne - Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2015-2022
2015-07-27 09:34:16
Zachęcamy wszystkich mieszkańców obszaru działania LGD Partnerstwo Ducha Gór do włączenia się w proces opracowania nowej Lokalnej Strategii Rozwoju dla naszego obszaru.
Aktualności i wydarzenia od dnia 01.11.2012r. prowadzone są na stronie głównej Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Ducha Gór
2012-11-06 14:05:06
Uwaga!!! Zmiana adresu biura LGD Partnerstwo Ducha Gór
2012-10-15 08:00:57
Nowy adres:
ul. Konstytucji 3 Maja 25
58-540 Karpacz
Kontakt telefoniczny możliwy pod numerem 699 953 058
Wędrówki po Krainie Ducha Gór
2012-09-25 13:02:39
Wszelkie informacje o Wędrówkach po Krainie Ducha Gór znajdują się z zakładce Program Leader/Święto Ducha Gór lub po kliknięciu na poniższy link
http://www.konkursy.duchgor.org/pl/102/swieto-ducha-gor/
Po Kiermaszu Wiosennym w Łomnicy
2012-03-19 10:58:25
I po Kiermaszu...
Wystawa grafik z kolekcji Haselbacha „Podróże w czasie”
2012-02-14 15:55:50
Zapraszamy na wystawę w Pałacu Paulinum
Spotkanie wymiany doświadczeń LGD w dniach 30-31.01.2012 roku Karczowiska.
2012-02-08 08:32:27
Krótka relacja z wyjazdu przedstawicieli LGD Partnerstwo Ducha Gór
II Karkonoski Zjazd Saniami Rogatymi w Jagniątkowie
2012-02-07 12:30:56
Zaproszenie na wydarzenie w dniu 11 lutego
W dniu 20.05.2011 stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór gościło wizytę gości z Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Służb Publicznych ASESOR.
Wizyta została zorganizowana w ramach projektu „Transgraniczne inicjatywy kulturalne w Euroregionie Nysa - próba bilansu".
Celem wizyty była prezentacja działań organizacji.
Zachęcamy do lektury artykułu "Współpraca transgraniczna w Euroregionie Nysa – casus: kultura"
http://www.asesor.pl/index.php?dok=8-527
„Współpraca transgraniczna w Euroregionie Nysa – casus: kultura
Z 3-dniowej (20-22.05.11) wyprawy studyjnej w ramach projektu „Transgraniczne inicjatywy kulturalne w Euroregionie Nysa – próba bilansu” powróciła grupa słuchaczy studiów podyplomowych „Administracja i przedsiębiorczość w kulturze” z Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Służb Publicznych ASESOR we Wrocławiu. Wyjazd objął Honorowym Patronatem Marszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Rafał Jurkowlaniec, a finansowo wsparła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Niemiecko-Polskie Towarzystwo Saksonii oraz DWSSP ASESOR. Program obejmował szereg spotkań i dyskusji w polskich, niemieckich i czeskich instytucjach i organizacjach kulturalnych zaangażowanych we współpracę transgraniczną.
Swoim wieloletnim doświadczeniem dzieliła się z grupą zaproszona do udziału w wyjeździe studyjnym p. Marta Wątrucka z Jawora, koordynatorka najlepszego projektu kulturalnego 2010 w Euroregionie Nysa („Wspólna pamięć, wspólna przyszłość – żydowskie pamiątki polsko-czeskiego pogranicza”), a intensywana współpraca Jawora z partnerskim Turnovem w Czechach (www.jawor-turnov.eu) była przedmiotem spotkania z p.Veroniką Mirekovą i Eliską Gruberovą z Wydziału Ruchu Turystycznego Urzędu Miasta Turnova. Z dużym uznaniem grupa obejrzała zrealizowaną koncepcję ścieżek edukacyjnych (zamkową, kamieniarską, dziedzictwa żydowskiego), nowoczesną infrastrukturę turystyczną i kulturalną miasta (np. Centrum Kultury „Strelnice”), podziwiając przy tym wielką inicjatywę projektową czeskiego zespołu.
O skali i problemach współpracy transgranicznej w Euroregionie Nysa uczestnicy dyskutowali podczas spotkania w piątek 20 maja z przedstawicielami Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich ERN (m.in. Andrzej Jankowski, Jacek Jakubiec) oraz instytucji kulturalnych i naukowych w Jeleniej Górze (m.in. Stanisław Firszt). Historia najstarszego „polskiego” euroregionu (www.euroregion-nysa.pl) – to 20 lat doświadczeń, 800 projektów zrealizowanych w okresie przedakcesyjnym (Fundusz Phare), 200 – w ramach programu unijnego INTERREG; obecnie wdraża się 1500 tzw. mikroprojektów, angażujących podmioty trzech sąsiadujących regionów. Ze wspólnego funduszu korzysta 51 powiatów i 44 gminy polskie, 2 duże powiaty niemieckie (125 gmin) oraz 267 gmin czeskich. Euroregion Nysa obejmuje powierzchnię 14 tys. km2, a mieszka tu łącznie 1,9 mln osób. Wydano wspólne 3-jezyczne publikacje nt. zabytków, atrakcji i usług turystycznych, uruchomiono „turystyczną magistralę ERN” dla rowerzystów i tzw. Via Sacra. Działa wspólne radio, orkiestra studencka EUROOPERA, na stronach internetowych ERN zamieszcza się ciekawsze artykuły z prasy trzech krajów, z Funduszu Małych Projektów w ciągu 10 lat dofinansowano ponad 500 czesko-niemiecko-polskich przedsięwzięć kulturalnych.
Dyskusję o kondycji kultury w Euroregionie i możliwościach realizacji projektów transgranicznych kontynuowano podczas niedzielnego spotkania 22 maja w Centrum Społeczno-Kulturalnym „Hillersche Villa” w Zittau (www.hillerschevilla.de). Udział wzięli m.in. Prezydent Fundacji Hillersche Villa Thomas Pilz, Prezydent Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii Wolfgang Howald (www.dpg-sachsen.de) oraz Poseł do Landtagu Saksonii Stephan Meyer. Rozmowa koncentrowała się na usprawnieniu działań transgranicznych w Euroregionie Nysa (tworzyć stowarzyszenia celowe!) oraz skuteczniejszym ich promowaniu, a także zmianach w relacjach na pograniczu. Swoistym problemem jest biurokratyzacja unijnych programów, ale też odmienność i niekompatybilność systemów prawnych i przepisów szczegółowych w krajach sąsiadów, co utrudnia np. uruchomienie 3-języcznego przedszkola na tzw. Trójstyku (Zittau-Bogatynia-Hradek).
Szczególnie ciepły charakter miały wizyty w Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze (www.muzeumtkactwa.pl) oraz w Bogatyńskim Ośrodku Kultury (www.bok.art.pl). Ujmująca była otwartość i gościnność Pań Dyrektorek obu placówek (p.p. Barbara Skoczylas-Stadnik, Marta Cholewińska), rozmach realizowanych tam przedsięwzięć, piękne obiekty. Obie Panie zadbały, aby w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnej administracji odpowiedzialnej za projekty współpracy transgranicznej, lokalna prasa, a nawet koncertujący zespół z kamiennogórskiego Ogniska Muzycznego. Z zainteresowaniem przyjęto prezentację Zastępcy Burmistrza Bogatyni ds. Polityki Regionalnej Jerzego Stachyry na temat prac Wspólnej Rady Gmin na Trójstyku; dyskutowano również nad usprawnieniem obiegu informacji o wydarzeniach kulturalnych w sąsiadujących powiatach.
Rozmowy w siedzibie Stowarzyszenia Partnerstwo Ducha Gór w Jeleniej Górze (działa od 2006 r., www.duchgor.org) i Umweltbibliothek (założ. w 1986 r., www.umweltbibliothek.org) w Großhennersdorf k. Zittau poszerzyły zdecydowanie wiedzę uczestników projektu na temat funkcjonowania oddolnych inicjatyw społeczno-kulturalnych na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim. Te dwie cechuje niezwykla kreatywność i przedsiębiorczość, szerokie spektrum realizowanych działań na rzecz jakości życia lokalnych społeczności. Spotkanie z Dorotą Goetz połączone z prezentacją Galerii Produktu Lokalnego z okolic Jeleniej Góry, czy zwiedzanie z Andreasem Schönfelderem w Großhennersdorf bogatego Archiwum dokumentującego historię i kulturę Europy Środkowej oraz zrealizowane projekty transgraniczne – pozostaną na długo w pamięci uczestników wyjazdu.
Kolejnym spotkaniom na trasie towarzyszyła promocja Wrocławia jako kandydata do statusu Europejskiej Stolicy Kultury – Biuro ESK Wrocław 2016 przygotowało na okoliczność tego wyjazdu pakiety promocyjne dla partnerów projektu oraz prezentację. Gościem specjalnym wyjazdu studyjnego był znany wrocławski artysta fotografik Wiesław Jurewicz (www.jurewicz.art.pl), który wnikliwie dokumentował ludzi, wydarzenia, dokumenty, miejsca. Z tego materiału powstanie wystawa fotograficzno-informacyjna, którą opracuje grupa słuchaczy pod kierunkiem opiekuna studiów podyplomowych a zarazem koordynatora projektu wyjazdowego dr Elżbiety Chromiec, by następnie zaprezentować tę ekspozycję jesienią 2011 r. w kilku placówkach kulturalnych na terenie Euroregionu Nysa oraz we Wrocławiu. I niech będzie to jeden z wielu głosów sumujących doświadczenia i zmiany, jakie dokonały się na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim w ostatnim 20-leciu.
dr Elżbieta Chromiec”